Sport ›  Běhání ›  Závody ›

Brněnská pětadvacítka 2009

Buck the Bug
Původně jsem plánoval zaběhnout si v přípravě nějaký půlmaraton. Nakonec ale volba padla na závod o fous delší. Do Brna je to kousek, závod měl v posledních letech kladné hodnocení... tak proč ne!

Podle starších výsledků jsem si udělal nějakou představu o čase, který bych měl být schopen zaběhnout. Protože Brno moc neznám, popis trati mi moc nepomohl, ale jisté podezření ve mě probudil graf profilu. No, raději jsem se žádného Brňáka neptal, protože bych asi neběžel, kdyby mi někdo potvrdil, že kopec kolem 3. kilometru je "ten kopec" z Půlmaratonu.

Plánoval jsem si, že zkusím zopakovat strategii z Víru, tzn. volněji první půlku, v druhé zatáhnout a zkusit zrychlit. Ale jak už to v závodech bývá... s výstřelem všechna předsevzetí jsou ta tam. Chytil jsem se Blanky a Huberta a první kilometry jsem šel v tempu, které mělo přijít až v rychlejší půlce. V seběhu z prvního kopce jsem nebrzdil a opustil jsem tak dosavadní skupinku. A pak už následoval tradiční scénář... běžel jsem jako vlk samotář. A na to jsem taky trochu doplatil. Kousek po desátém kilometru byla nakreslena na silnici pravoúhlá šipka, která mířila na pískovou cestu v parku. Když jsem po pár desítkách metrů uviděl, že končí betonovými schody, bylo jasné, že jsem mimo trať. V tu chvíli se na původní odbočce objevila skupinka, na kterou jsem měl už slušný náskok... :(

Na obrátce jsem byl jako patnáctý, s poměrně velkou ztrátou na čtrnáctého. Protože jsem v první půli nepošetřil moc sil, bylo mi jasné, že zpáteční cesta bude dost bolet a stahovat běžce před sebou bude hodně těžké. Dobré bylo, že návrat byl spíše z kopce. Nakoplo mě i povzbuzování od běžců, kteří mířili k obrátce.

Nakonec se mi docela dařilo držet tempo okolo nebo lehce pod 4:00. Ač je to k nevíře, podařilo se mi předběhnout 3 běžce. Na půlmaratonu jsem byl odhadem pár sekund před 1:25. Do cíle jsem dorazil v čase 1:40:35. Což odpovídá plánu, i když v trochu jiném provedení. :) Při pohledu do výsledků mě znovu zamrzel malý kufr, který mě stál možná i něco přes 20 sekund. Běžec přede mnou dorazil do cíle pouze o 27s dříve a navíc byl ze stejné kategorie... :(