Sport ›  Běhání ›  Závody ›

Brněnský půlmaraton 2009

Buck the Bug
Brněnskou půlku jsem si dal do kalendáře jako pojistku. Moc jsem totiž nevěřil, že bych v Pardubicích zaběhl pár týdnů po Bratislavském maratonu nějaký slušný čas. Pardubky nakonec vyšly nad očekávání dobře, takže do Brna jsem jel spíše na výlet a na rozlučku s jarní sezónou. Před startem jsem se potkal zase s pár známými. Ti také trochu zkrotili mé představy, že bych zde mohl běžet podobný čas jako před 14 dny. Jak se ukázalo, měl Vl001 pravdu, že při aktuálních podmínkách bude čas okolo 1:30 - 1:31 pěkný výsledek.

V Brně bylo hodně teplo a hlavně dost větrno. Téměř 200 běžců na startu dávalo jistou naději, že by se dalo běžet v nějaké skupince. Nicméně jeden, dva kilometry jsem si připadal s tempem okolo 4:10 jako hlemýžď. Na dohled (cca 250m) jsem však měl větší skupinku a doufal jsem, že bych je mohl dotáhnout. Po pětce se však ukázalo, že skupinka byla tvořena rychlíky, kteří odpočívali, nebo přepalovači. Kopec, který podle profilu na webu nevypadal "zas až tak zle", se ukázal jako pořádný "kurva kopec".  Za odměnu byl seběh delší a ne tak prudký, takže se pár ztracených sekund dalo nahnat zpět... i když ne 1:1. Mezičas na 10 km ukázal, že první pětka byla asi poslední rychlá a že bude jenom hůř. Běžel jsem sám a snad pořád proti větru. Na chvíli svitla naděje, když mě předběhl Pepa Kubále. Sice šel rychle přede mě, avšak měl jsem alespoň někoho před sebou. To však vydrželo jenom do občerstvovačky, kdy Pepu zmohly problémy s trávením. Při druhém výběhu na kopec jsem měl už podezření, jestli obě kola vedou po stejné trati. Přede mnou nikdo, za mnou nikdo. Až po seběhu zpět do města jsem uviděl nějaké běžce přede mnou. Poslední dva kilometry byly skutečný boj - do kopce a ještě proti větru. :(

Cílem jsem proběhl těsně pod 90 minut. Což s ohledem na podmínky hodnotím jako úspěch. Sobotní půlku opravdu nelze srovnávat s Pardubicemi. Horší než kopec a vítr byl asi sólový běh po většinu doby. Pokud je někdo na dohled, donutí mě to ještě trochu máknout.

Organizace měla pozitiva i nějaké mouchy. Určitě musím ocenit, že především v centru se organizátoři postarali o pěknou atmosféru. Trať byla sice náročná, ale pěkná. I když z popisu jsem vyvodil závěr, že bude zcela uzavřena. Pod tím si však nepředstavuji běh kolem kolony aut. Ale zas to nebylo tak strašné jako při Plzeňském nebo Pražsko-Italském maratonu. Na trati mi dost chyběly kilometrovníky, což by byla haléřová položka v rozpočtu závodu (2-3 spreje barvy). Jako správný Čech si však cením, že startovné bylo skutečně lidové (150,-) a ještě jsem si odnesl pěkný baťůžek! :)