El Chorro 4 Dummies*

Buck the Bug
"Čóro" je ráj bouchačů!!! Samozřejmě. Pokud se budete ptát bouchače, dozvíte se o úžasných cestách v převisech na Makinu, v Poemě...
Takový dojem jsme zpočátku také měli. Říkali jsme si, že tam něco pochodíme, něco třeba vylezeme... Nakonec to dopadlo úplně jinak. 14 dnů jsme lezli a lezli. A nestihli jsme ani zdaleka vše, co jsme chtěli. Restdaye jsme nesli skoro až se smutkem - nebo alespoň já! :)
Stručný závěr: El Chorro je rájem i začátečníků!

Jak tam?

My jsme letěli. Ale podle všeho lze i dojet autem. Samozřejmě, chce to pořádné auto, 4 řidiče a ocelové pozadí. Poslední den jsme mluvili s Čechy, kteří právě v noci přijeli, a podle nich je to cca 2 400 km, 26 hodin cesty, náklady na cestu tam a zpět cca 20k včetně mýta.
Nás stály letenky cca 5,5k. Letěli jsme z Prahy se "Švýcary" s přestupem v Zürichu. Druhá část naší výpravy letěla s Ryanair z Mnichova - letenky něco málo přes 3k. Ale je potřeba dojet na letiště (pozor Mnichov West není v Mnichově, ale pěkný kus za Mnichovem, pravda západně - v tom nelžou :)), dále zaplatit parkovné, vyrazit v předstihu... Ano, pokud jste studenti a každá koruna se počítá, ušetříte 1000,-.

Všichni jsme přiletěli do Malagy (lze asi i jinam, ale to by pak chtělo asi půjčit auto). Z letiště "metrem" do centra za 1.5 EUR (stanice Maria Zambrano). Z centra do Chorra pak lokálkou. Sice v kvalitě českého Pendolina, ale jede jenom 1x denně - letos v 18:20. Čas čekání lze využít k prohlídce krásného města - hrad, přístav, pláž, katedrála..., ale hlavně k nákupu zásob!
Malaga - pláž El Chorro - Frontales
Vláčkem jste v El Chorru za nějakých 40 minut (10 EUR). Pří výstupu z vlaku asi každého ohromí stěny (Frontales) přímo nad vesnicí. Ale i vzduch a "vůně léta".

Kde se upíchnout?

Nesmí se, ale lze asi spát i na divoko. Lépe ale někde dál od vesnice. Budete-li spát pod převisem na Makinu nebo v údolí za tunely, nikdo asi nebude dělat problémy. Spát ale někomu za plotem si říká o průšvich. A pozor - bude-li vám někdo tvrdit, že ve Špáňu je vše ok, že se nekrade, tak i v Chorru se krade! Takže cenné věci vždy při sobě. Další úskalí spaní na divoko (z vyprávění) je, že masiv pracuje a na jaře, kdy je rozdíl teplot i více než 30° C, padá v noci kamení i docela daleko do lesa. :(

Každopádně, "nebouchač" si nejvíc zaleze přímo na Frontales, a proto doporučuji kemp. Pod stanem - 3.5 EUR osoba, 3 stan,  dostanete klíč od záchodů a sprch a není co řešit. V lezecké sezóně nabízí za 8 EUR/osoba postel v chatě s vlasním záchodem a sprchou. Je-li místo, není problém mít chatku pro sebe jenom ve dvou! Takže podle mě ideální voba!

Pokud letíte a jedete vlakem, plyn ani benzín přes kontroly nedostanete. Kupovali jsme v místním "horoshopu" plyn za 10 EUR velkou kartuši, za 6 malou a za 3 litr benzínu.
Nákupy jsou trochu bída, babka Maribel má leccos, ale taky dost drahé. Takže co nejvíc věcí nakoupit v Malaze, případně stopem do Alory. Musí se ale nechat, že potraviny jsou kvalitní. A to i ty pod značkou řetezců. Dodnes vzpomínám na salám s 71 % masa. :)

Na obědě jsme byli jenom v Malaze. V poledne (pozor pro Španěláky to znamená po 13. - 14. hodině) bývá menu - pití, pečivo, 2 chody, zákusek - za 7 - 10 EUR. Slušná cena a sotva jsme se valili...

Lezení?

Konečně to hlavní! Základem je průvodce. Narazili jsme na tři:
 • Rockfax - 4 roky starý, přehledný, občas nějaká chyba a něco chybí. Pokud máte problém se orientovat v náčrtcích, dobrá volba.
 • "Andalusie" - 2 roky starý, jenom nákresy, aktuálnější.
 • "místní v kroužkovce" - fotky skal, asi nejaktuálnější - podle všeho vydáván i několikrát do roka. Hodně stará verze je i na netu - dobré pro orientaci před odjezdem, ale na místě téměř nepoužitelný. Dva roky starý (cca 5 vydání zpět) je i na recepci kempu!
 • a pak "čtvrtý ze tří" - na webu, na orientaci před odjezdem nebo pro dohledání přelezených cest po návratu.
Chorro bych pro nás Dummies* pracovně rozdělil na tyto velké oblasti - Frontales (vč. Escalera Arabe), Encantadas, stezku/tunely a pak Makino. My jsme si vystačili s prvními 2. Ostatní stojí ale minimálně za podívání o restdayích.

Encantadas
(topo) jsou trochu z ruky, ale je to pěkné místo. Vypadá to na "pohnutou" lezeckou minulost. Ve starém průvodci je zmínka, že se zde lézt nesmí, že jsou problémy s majitelem. Teď se zde leze, ale některé cesty už tam nejsou (vylámané jištění), nové přibyly. S Rockfaxem si moc neškrtnete. Naštěstí nám místňáci rukama-nohama ukázali, co je co.

Frontales.
Tady jsme strávili většinu pobytu. Sektory jsou od kempu 10 - 45 minut, povětšinou docela do kopce.
 • Castrojo - kousek od kempu, pár 4 na rozlez, dvě hnusné pětky, nádherná je ale třeba Luna, Big Fun, Un monton de chatarra (pozor slaňák je hodně vysoko a s morálovým dolezem, ale lze cestu uhnout do slaňáku vedlejší cesty)
 • Albercones - tady jsem lezel jenom Putifero a musím říct, že jsem se trochu zapotil a nechtěl bych to lézt, kdyby pětka bylo mé maximum. I z toho, co jsem viděl, je to sektor s trochu odlišným charakterem než jinde - hlavně v prvních metrech.
 • Suizo - tady jsem trochu narazil na klasu a vše nakonec tak, tak na AF. Všechny tři "Potence" ukázaly mou převisovou impotenci - tyhle 6a, 6a+, 6b jsou poctivá 6a jako jinde v Evropě. Pěkná, dlouhá cesta je Irmchen - má jedno těžké místo s 2 kroky - já zde bohužel seděl. Cesta Quatro Elefants je pěkná, ale trošku morálovější pětka.
 • "Vedlejší sektor, u kterého nevíme název"  - hned první cesta Kaktus - má dvě těžší místa, jedno hned na nástupu, druhé tak ve dvou třetinách. Mě se moc nelíbila, Janče ano. Nicméně jedno z tvrdších 6a v Chorru.
 • Momia - krásné pětky Welcome to El Chorro, Café burbuscon (první délka), Las carruchas del anakrin. Ale dobře si cesty "odpočítejte", ať nenalezete do 8- jako já. :)
 • Solarium - menší sektor vedle Poemy, pár lehčích 5, zajímavé 6a. Jak název napovídá, bývá zde dost teplo...
 • Austria - sem jsme se několikrát chystali, ale nikdy nedošli. Podle průvodce by to mohl být dobrý sektor na rozlez po příjezdu - čtyřky, pětky...
 • Escalera Arabe - oblast s několika sektory, lezení na několik dnů. Ale je to sem pořádná procházka. Také jsme zde viděli 2 vícedélky lezitelné i pro nás "pětkaře/šestkaře".  Na Upper Crags je několik pěkných cest, ale nám se nejvíc asi líbil sektor Sergio. Úžasná cesta Sergio y Antonio a trochu vypečená  Yo y mi resaca

Obecně - lezení 4 - 6b je v položeném až kolmém po velkých. Spíše než sílu uplatníte techniku a vytrvalost - cesty mají běžně 30 a více metrů.

Klasa
- to je kapitola sama pro sebe. Zdálo by se, že je to klasická francouzská, ale chybí 5a, 5b, 5c. Místo toho je zde záhadné 5 a 5+ a pak rovnou 6a. Různí průvodci převádějí "pětky" různě. Je to tedy něco mezi V a VI-. 6a je zase něco mezi 5+/6- a 6+. Takže můžete vlézt do hodně přísné pětky, kde se nebudete stačit divit. A hned vedle je pohodové 6a nebo dokonce 6a+. Obecně je ale klasa hodně měkká. O to víc pak pěkvapí sektor, kde je klasa téměř evropská a 6a+ je opravdu za 7-. :)

Počasí
- v druhé polovině března, kdy jsme zde byli my, je už docela teplo. Teploty okolo 25° C jsou příjemné zpestření po středoevropské zimě, ale na lezení supertěžkých prásků už to není. Ale to se až tak pětkařů týkat nebude. Horší to může být s větrem, který bývá nepříjemný, protože nese spoustu prachu a drobných kamínků. První týden jsme měli bezvětří, druhý už foukalo, takže těžko radit, kdy je optimální doba. Do El Chorra se jezdí celou zimu a jaro. Ale přišlo nám, že po 20. 3. jako kdyby byl nějaký zlom, většina lezců odjela a přivalila se hromada Pšonků... :(

Vybavení?
 • 70 - 80 m lano (s šedesátkou vystačíte, ale bude vás mrzet, že nemáte 80!)
 • 15 - 17 presek
 • zásoba mága - hlavně, je-li větrno
 • opalovák - většina stěn je otočených k jihu
 • helma? - záleží na každém... ale jistícímu bych ji doporučoval. Alespoň 2x se nám i při maximální pozornosti povedlo shodit dolů šutr - jednou mi uletěl stup pod nohou a jednou Janča uvolnila ve spáře zakleslý kámen.
 • friendy/vklíněnce? - výjimečně se hodí, ale obejdete se bez nich
 • smyčky? - nejsou moc potřeba - nýty jsou většinou na správných místech, tak není třeba prodlužovat, slaňáky mají většinou řetěz s kruhem (občas jen 2 nýty s 2 mailonama, tam by se 1 nesešitá asi hodila). Vícedélky jsme nelezli, takže nemohu zodpovědně potvrdit, ale zezdola se zdálo, že štandy jsou kvalitní se řetězy.

Co o restdays?

Pár tipů:
 • výlet do Malagy
 • "Královská stezka" v soutěsce
 • údolí za tunely (tam, co jsou ty mandarinky;)) a dále až k Makinu
 • nádrž hydroelektrárny - pěšina na druhé straně řeky na úrovni stanice. Zajímavé "pískařské" lokality a také několik boulder výzev po dírkách (v některém průvodci byly tuším i popsány)
 • Alora
 • ...
Údolí za tunely Pohled na Makinodromo

Závěr?
Počkat do podzimu nebo zimy, koupit letenky a vyrazit!!!

Foto (od výkonnostní části naší výpravy)
http://drakub.rajce.idnes.cz/Coro_moro/
http://bajth.rajce.idnes.cz/Chorro%2C_10.-20.3.2012/


* Dummies:

 Cestování&rekreace  Sport Buck the Bug, April 26th, 2012


0 Comments

  Žádné komentáře

Leave a Comment

Required

Required, protectedAktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence