Ze života › 

Jak jsme si postavili byt

LadyBird & BuckTheBug
Když jsme před rokem a půl podepisovali rezervační smlouvu na náš nový byt, připadalo nám stěhování jako hodně vzdálená budoucnost.  Uteklo to jako voda a za 2 měsíce už budeme ve svém.  Chtěli bychom proto v krátkosti shrnout naše zkušenosti se stavbou bytu.

Developerem projektu, který jsme si vybrali, byla společnost Bouwfonds. Žádné negativní (pravda, ani pozitivní) ohlasy na tuto společnost jsme nenašli, měla za sebou docela dost zrealizovaných projektů, tak jsme to riskli. A zatím to vypadá, že výběr nebyl až tak špatný.  Nemůžeme říct, že jsme z nich nadšení a že bychom je všude doporučovali, ale slyšela jsem spoustu „stavebních historek“ o jiných developerech a vypadá to, že bez chyby není žádný.

Harmonogram:
  • březen 2007 – rezervační smlouva
  • květen 2007 – smlouva o dílo, smlouva o budoucí smlouvě o převodu vlastnictví k bytové jednotce
  • září 2007 – nahlášení změn
  • prosinec 2007 – změnový dokument (ocenění nadstandardů)
  • leden 2008 – smlouva o převodu, zápis do katastru
  • červen 2008 – kolaudace a předání
  • říjen 2008 - stěhování

Při podpisu rezervační smlouvy, byly hotové základy a připravený materiál   Září 2007
Říjen 2007   Květen 2008

Nespokojenost

- Rychle jsme se museli rozhodnout, které změny chceme v bytě udělat, a odevzdat seznam tzn. přesná čísla výrobků, které jsme si vybrali – obklady, vybavení v koupelně, podlahy, dveře,… Zároveň jsme museli  udělat alespoň přibližný plán kuchyňského kouta – protože jak jinak chcete zjistit, kde potřebujete odpad, vodu, zásuvky… To všechno v době, kdy ještě nebyly hotové obvodové zdi našeho bytu:(. Za to, že někdo přepíše naše požadavky a ocení je, jsme zaplatili poplatek 1000 Kč.

- Přestože my jsme na výběr neměli ani měsíc, dodavatel stavby (Pozemní stavby Jihlava) je pak oceňoval 3,5 měsíce. Nevím, proč to tak dlouho trvalo, když vzali naše nákresy (v malování jsem se snažila zakreslit změny v elektroinstalaci:)), přidali k nim seznam nadstandardního vybavení a vypsali ceny.  Ceny zařízení účtovali podle katalogových (tzn. maloobchodních) cen, přestože je museli z velkoobchodu kupovat s výraznou slevou:(. Ovšem vykouzlili tam i několik zajímavých nesmyslů – např. naúčtovali posunutí vývodu plynu v kuchyni, přestože my v kuchyni plyn vůbec nemáme… Přímo do nebe volající však byla 18% přirážka k maloobchodní ceně obkladů na "zvýšení ceny v roce 2008"! Obklady jsme si ale sami udělat nesměli. :( Prostě sviňárna!

- Kontrolou změnového dokumentu jsme strávili spoustu času a stejně máme pocit, že nás ošidili, ale to člověk nevyhádá. Třeba elektroinstalace se nedá vůbec zkontrolovat – počítali jsme odečtené a přičtené zásuvky, vypínače, spínače, krabičky, dráty,…a stejně jsme se nedopočítali. Naštěstí jsme díky tomu, že si sestra pořídila stejný byt o trochu dřív než my, vychytali některé nedostatky, na které bychom jinak včas nepřišli např. vypínače byly podle projektové dokumentace umístěné 1 m nad zemí (což je prý standard pro bezbariérové byty, ale ten náš ve třetím patře bez výtahu bezbariérový rozhodně není:)), pojistková skříň byla podle projektu obrovská a vystouplá, přestože teď už se běžné zapouští do zdi apod. Normálně si toho člověk v žádných papírech nevšimne, protože kompletní projektovou dokumentaci vám do ruky nedají. A popravdě koho by napadlo kontrolovat, do jaké výšky budou dávat vypínače? Když jsem chtěla u ségry poprvé rozsvítit, tak jsem se lekla, že jsem vyrostla, protože jsem se najednou musela k vypínači ohnout:))

- Rozdávání osobních údajů. Během výstavby mi volali dvě truhlářské firmy „Dozvěděli jsme se, že jste si koupila nový byt Na Dolech a rádi bychom Vám nabídli své služby“… Těžko říct, kdo naše telefony prodával, zda developer nebo dodavatel stavby.

- Bouwfonds zřejmě není schopný naplánovat podpis smluv a dokumentů tak, aby nás pozval s předstihem. Vzhledem k tomu, že jsme si kvůli tomu museli vzít dovolenou (přece jenom z Jihlavy do Prahy se nedá dojet během polední pauzy), tak jsme se nemohli dostavit k podpisu hned druhý nebo třetí den. A naplánovat podpis více dokumentů najednou je pro ně naprosté sci-fi. Proč nás nepozvat dva týdny po sobě, že?

- Změna daňové sazby. Bohužel jsme s nákupem tak otáleli, že nás postihla změna DPH na začátku tohoto roku. Od Bouwfondsu bylo pěkné, že nás na to upozornil, ale až na poslední chvíli a znamenalo to pro nás zaplatit skoro všechno formou zálohy a čekat, že stavba dopadne dobře. Ale než dát státu jen tak 60 tis., raději jsme to riziko podstoupili. Tolik by nás to nepřekvapilo, kdybychom si pamatovali, jak máme ve smlouvě cenu definovanou:(

- Ještě dva měsíce po předání to kolem domu vypadá jako na staveništi. Terénní úpravy dělají až po předání.

Spokojenost

- Termín kolaudace i předání bytu byl dodržen.

- Všechny reklamace, které jsme při předání (i po něm) našli, obratem vyřešili a opravili. Některé opravovali i 2x viz. obrázek spáry (vyměnili poškozenou dlaždici a zaspárovali ji jinou spárou než jaký byl ve zbytku koupelny)
thumbDlazdice.jpg

- Překvapivě rychle pracoval katastrální úřad, protože převod vlastnictví byl otázkou max 14 dní (akorát nechápu, proč nám potvrzenou, úředně ověřenou, minimálně desetistránkovou smlouvu velikosti A4 poslali v obálce o rozměrech 10x15 cm:) Museli ji složit na čtvrtiny a trochu zmačkat, aby ji tam dostali:) Zároveň s ní jsem měla ve schránce koresponďák, že si ji máme vyzvednout na podatelně katastrálního úřadu. Lidská hloupost a úřední šiml neznají meze:) A my se teď stydíme, když tu pomačkanou smlouvu někomu předkládáme (např. bance).

Vzhledem k tomu, že v bytě ještě nebydlíme (jdeme na to s námořnickou rozvahou), nemáme vše ještě vychytané a vyzkoušené, takže je možné, že výčet nedostatků, ale snad i pochval, ještě rozšíříme. Teď si držíme palce, abychom zvládli přesun!!

 Ze života  6 Komentáře LadyBird & BuckTheBug, September 3rd, 2008Aktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence