Sport ›  Běhání ›  Závody ›

Konopišťská desítka

Buck the Bug
Poté, co jsem překvapil sám sebe ve Veselí, se ve mne probudila chuť závodit. A Konopištská desítka byla velkým lákadlem. Navíc počasí mělo být pěkné, co sám v Práglu a objevila se možnost svezení autem. Zkrátka nebylo, co řešit! A jako malý bonus - bodíky do poháru behej.com. :)
Čas startu v termínovce byl dost neurčitý, tj. 10:00 - 11:15, takže jsme dorazili s více než slušnou rezervou. Ale pořád lepší dřív, než zjistit, že se startovalo před půl hodinou... Prostředí benešovského letního divadla je opravdu krásné, tudíž předzávodní relax na lavičkách nebyl vůbec k zahození. V klídku jsem se nasnídal a dal si "ice-coffee", které mi málem utrhlo srdce. Tentokrát jsem to při přípravě asi trochu přehnal! :)
Předstartovní příprava byla na mé poměry až neskutečně důkladná. Stihnul jsem si vyklusat celý okruh, důkladně zastretchovat a dokonce se mi povedlo správně načasovat koloběh tekutin. Když jsme se řadili ke startu, měl jsem opět dojem, že vidím povědomou tvář. A protože si závodník stoupl vedle mne, neodolal jsem a zeptal jsem se. Ač je to k nevíře, potkal jsem na Konopišti Novákovi z rodné Vysočiny, kteří si udělali malý výlet. Samotný start mne trochu překvapil. Jeden výkřik a už to fičí. No, možná lepší než pokusné výstřely... :) Většina účastníků vyrazila víc než svižně a měl jsem opět co dělat, abych nezblbnul. Na druhou stranu, přijel jsem s cílem zlepšit si osobák. Což mělo být poměrně jednoduché, protože jediný čas na desítce byl z letošních Kbel, kde bylo jednak hnusné počasí a hlavně to byl první svižnější běh zhruba po 2 měsících.
Na značce prvního kilometru jsem si potvrdil, že běžím v tempu, které jsem si zhruba naplánoval - cca 4:30. (Abych vydržel delší běh kolem 4 minut, na to ještě nemám a asi nějaký čas mít nebudu.) Průběh závodu byl dost podobný Novému Veselí. Vždy když jsem se k někomu začal přibližoval, říkal jsem si, že běží mým tempem a že bych s ním mohl běžet. Nevím, kde je chyba, jestli vždy tolik lidí přepálí nebo je nějak vyděsím a nechají mne raději běžet. Ale oblečení jsem měl vyprané, zuby jsem si čistil ... ?! :) Marné hledání spoluběžce trvalo skoro celé dva okruhy. Pak se začala trochu projevovat únava a cítil jsem, že začínám zpomalovat. Už jsem začínal lámat hůl nad časem okolo 45, když se ke mně na začátku 3. kola přihnala dvojice ve svižném tempu. Zkusil jsem se jich chytit a ono to kupodivu šlo. Opravdu, ve skupince se běží výrazně lépe. Dokonce jsme se střídali - spíše spontálně, než nějak systematicky. Pár běžců jsme ještě stihli předběhnout, ale 500, 300 metrů před cílem se ukázalo, že zatímco já běžím naplno, oni ještě pošetřili síly do finiše. S docela podstatnou ztrátou za nimi jsem doběhl i já v oficiálním čase 45:18,8 (podle mých stopek 45:16). V cíli jsem byl docela nemile překvapen, že se nekončí pod praporem, ale je třeba ještě udělat smyčku na štěrku mezi lavičkami. Zpestření zajímavé, ale nevím, zda nejvhodnější. Je to docela o ústa, po trati procházeli diváci a v místě skutečného cíle se shromaždovali běžci, kteří již dokončili a vraceli se pro pití. To je asi jediná výtka k organizaci, ale musím i pochválit za občerstvovačku na takto "krátké" trati. I tatranka po doběhu byla příjemná. Za lidových 40 kaček slušný servis.
Když jsem se trochu zmátořil, pozdravil jsem ještě paní Novákovou. Dostali jsme se až k psaní na stroji a páč je svět malý, zjistili jsme, že se zná s našim bývalým spolubydlem z privátu. :) Zdeněk Novák navíc vypálil Pepíkům rybník v kategorii nad 60 let. (Kdyby mi to takhle běhalo za čtyřicet let ... ono by stačilo i teď!) Vysočina zabodovala i v kategorii žen 36 - 45 let, kde druhá doběhla Naděžda Tůmová z Atletiky Jihlava.

Souhrn:
  • trať - 10km
  • čas - 45:18,8
  • tempo - 4:32
  • HR - 170/186/6%Ae
  • umístění v kategorii - 42. (12. od konce!)
  • hodnocení: spokojenost, zlepšení PB téměř o 8 minut (škoda těch pár sekund - pod 45 by bylo hezčí, ale to jsem si asi už vybral v NV)
  • foto ze závodu v galerii na behej.com
  • málem bych zapomněl ... v poháru jsem se vmáčkl do třetí desítky ... pravda, spíše kvantitou, než kvalitou ;-)