Otrokovický půlmaraton - povedená tečka za sezónou 2009

Buck the Bug
Desítka je pro mě téměř za trest, maraton je pro vytrvalce "otázkou stavovské cti", ale půlmaraton je mou nejoblíbenější tratí! Proto ve mě hlodal po Stromovce červík, jestli se nepokusit ještě o zlepšení PB na této vzdálenosti. Termínovka toho moc nenabízela, ale Otrokovický půlmaraton (Memoriál MUDr. Josefa Podmolíka) byl v ideálním čase - 3 týdny po maratonu jsou tak akorát na zotavenou a zároveň dostatečně málo, aby se veškerá forma neztratila.

Otrokovická trať je téměř absolutní rovina, navíc z velké části chráněná zástavbou před větrem. Osm kol sice není úplně ideální, ale vzhledem k menšímu počtu startujících to není problém. Start byl posunut od cílové čáry o cca 400m, což bylo určitě lepší než v mapce naznačená varianta s náběhem a výběhem z okruhu.

Strategie byla jasná - ze začátku volněji a pak zkusit zrychlit. Po startu vyrazili běžci, které jsem odhadoval do stejné výkonnostní skupiny, tempem pod 3:30. To jsem nehodlal akceptovat a nechal jsem je běžet. První dvě kola jsem se držel tempa okolo 4:00 a cítil jsem, že by to šlo i o trochu rychleji. Od třetího kola jsem se snažil jít o 5-6s rychleji. Dotáhl jsem menší skupinku přede mnou a asi jsem ji i roztrhal, protože se za mě na chvilku pověsili někteří její členové.  Pak už to byla obvyklá "nuda" - osamocený běh. Čekala mě pouze dvě zpestření - už v 5. kole jsem předbíhal vedoucí ženu o kolo a pak v 6. se kolem mě přehnal ohromnou rychlostí budoucí vítěz.

Souhrn:
  • trať: 21,1km
  • čas: 1:21:07 (vs. Pardubice 2009: 1:27:07)
  • tempo: 3:51
  • mezičasy: 400m (1:26) + 8x 2 585m (10:08, 10:05, 10:01, 9:57, 9:59, 10:02, 9:46, 9:40)
  • "pětky": 19:53, 19:34, 19:32, 19:27