Sport ›  Běhání ›  Závody ›

Pardubický vinařský půlmaraton 2009

Buck the Bug
Pardubice mám a budu mít rád! Zúčastnil jsem se dvakrát a dvakrát to byl velmi překvapivý osobák. Loni na jaře jsem se dost trápil a překvapením bylo, že z toho vůbec nějaký rekord byl. Letos se zatím daří a do Pardubic jsem jel s úmyslem pohnout s dosavadním maximem, které jsem si tréninkově zaběhl v lednové Unhošti. Měl jsem pochybnosti, jestli se dám za tři týdny po maratonu v Bratislavě dohromady natolik, abych zaběhl slušný čas. Proto jsem si jako malou pojistku dal do kalendáře i půlku v Brně. :)

Můj první, skromný, cíl byl 1:32. Tomu nahrávalo i to, že Witty poběží s Radkou na 1:33. Pak mě však popíchl Robin a Vl001, že bych měl zkusit běžet pod 1:30. Pro takový čas se zase nabízela možnost držet se Mirka Hasala, který chtěl běžet tempo 4:10. Nakonec jsem se rozhodl riskovat, protože málokde je tak ideální trať jako v Pardubicích.

Na startu se ukázalo, že na 90 minut pomýšlí více známých. Bylo tak snazší kontrolovat si tempo, abychom nepřepálili. Od výstřelu do průchodu oficiálním startem jsem letos ztratil jenom 14 sekund, což je lepší než loňských 40. Nebylo tedy třeba tolik tlačit, abychom byli na prvním kilometru včas. Ten jsme míjeli za ideálních 4:15. Chvíli jsem se snažil držet Mirka Hasala, ale ten tempo dál stupňoval.

Většinu závodu jsem tedy běžel sám. Tedy skoro sám... Ani nevím kde, ale někde se na mě pověsil klučina, který byl neustále půl kroku za mnou. Ale ne tak, že se někdo na chvíli schová, odpočine si a běží dál. Chtěl s jenom vézt a nijak nespolupracovat. Jenom jednou se mi podařilo ho dostat přede mě, když jsem při seběhu pod most přibrzdil... ale jenom na pár vteřin. Když mi málem podrazil nohy, začal jsem být už pěkně vytočenej. Naštěstí, když jsem v posledním kole předbíhal větší skupinu, tak si asi vybral jinou oběť. Když jsem se pak podíval do výsledkové listiny, tak jsem mu odpustil. Byl to totiž asi Šourek a ten už nějak z principu musí viset. I když v tom případě jsem byl já asi za kokota! ;))

I když jednotlivé mezičasy na kilometr nebyly příliš vyrovnané, celá kola docela ano - všechna za 29 minut (plus minus pár sekund). Výsledný čas tedy byl 1:27:06. Dokonce jsem skoro doběhl Mirka Hasala (1:26:56), který v poslední pětce neudržel zvolené tempo.

Závod se tedy vydařil ze všech hledisek - super počasí, skvělá atmosféra díky spoustě diváků podél trati, kvalitní organizace a navíc jsem se opět potkal s lidmi, s kterými jsem se dlouho neviděl. Nyní jsem namlsaný a jsem zvědavý, jak dopadne "zajišťovací" půlka v Brně. Trochu se bojím, že mi tam trochu spadne hřebínek ... :)