Ze života ›  Kultura › 

2. předplatné - Valčík tučňáků ... nebo spíše boj marnosti! :(

Buck the Bug
Není tomu tak dlouho, kdy jsme psali, že máme šťastnou ruku při výběru divadelních představení. Většinou jsme ani nehledali recenzi a prostě jsme to zkusili. Pravda ... osvědčení "koně" jako Dlouhá nebo Celetná jsou zárukou kvality.

Po změně bydliště, která přinesla mnoho pozitiv, nás však pravděpodobně opustilo divadelní štěstí. Od prvního představení v rámci předpladného Horáckého divadla mě zachránil, myslím, Kladenský maraton. Vytušil jsem, že i o sekundu uniknuvší osobák byl de facto výhrou! ;) Nicméně jsem se snažil zůstal nezaujatý a odcházel jsem v sobotu v neutrální náladě.

Když jsem vcházel do hlediště, přepadly mě podivné pocity a vzpomínky na hrůzné zážitky z dob povinných školních představení. Je opravdu otázkou, zda jsem je zažil v tomto divadle (které se dlouho rekonstuovalo) nebo jiném podobném dřevotřískově-nevkusném institutu. Nicméně pocit klidu byl tatam. A to jsem ještě netušil, co mě čeká v dalších hodinách ...

Program jsme si naštěstí nekoupili, ale o přestávce jsme do něj nahlédli a mé rozčarování se jenom zvětšilo. Překladatel přiznává, že když viděl originál, byl zděšen... Probůh! Tak proč to tedy překládal?! Hromy a blesky na hlavu dramaturga ... proč zařazuje hru, která je založena na zpěvu, když většina ensemble není hudebně nadána (slušně řečeno)! Další úsměvná poznámka v programu byla, že je těžké hru žánrově zařadit ... Těžké pro koho? Je to zkrátka břitká fraška prokládaná zpěvem na velmi nízké úrovni. Možná že v originální interpretaci byly písně reminiscencí na šlágry 30. let ... v podání HDJ z toho vzešly cajdáky na tři doby, které rozhodně nevyvolávaly vzpomínky na zlaté hudební časy. I když občas připomínaly písničky z Panoptika, když páni detektivové šli vyslechnout lehkou děvu do Jedové chýše... možná tak to autor textu myslel.

Snažím se dobrat k samotnému hodnocení, ale předchozí řádky asi mluví za vše. Alespoň v bodech:
  • pravděpodobně velmi průměrná nebo podprůměrná předloha
  • zcela nevhodné obsazení, resp. nevhodné zařazení do programu - u většiny účinkujících jsem poznal i já (téměř absolutní absence hudebního sluchu), že neumějí zpívat. Výjimkami byla herečka, která hrála postavu s vadou řeči a zpívala jedinou píseň, a herec, který představoval hraběte, a ten toho také moc nenazpíval. Měl to být onen hlavní vtip hry?!
  • dost zoufalá choreografie ... pokud jsem chválil herečku za zpěv, tak nelze chválit za marný boj při pokusu o step, kdy byla zcela mimo rytmus playbacku. Žeby opět skrytý vtip?!
  • celkový dojem na stupnici od 1 do 5 ... nelze jinak než mínus jedna! Kdybych měl být vulgární, použil bych velmi nelichotivný výraz pro stolici! ;))

Obecně jsem dost překvapen a zklamán. Žil jsem asi v bludu, že regionální divadla mají oproti divadelně přeplněné metropoli mnoho výhod. Nemusí přeci uvádět kde co, aby přilákala diváky. Navíc jeden významný soubor v kraji táhne herce z okolí a divadlo si může vybírat. Ne jako v Práglu, kde mohou hrát i rychlokvašky z pochybných nováckých soutěží... Ostatně mnoho prestižních cen sbírají právě regionální soubory!

Překvapen jsem byl ale i z reakce publika... buď mám pokřivené vnímání a byl jsem tedy jedním z mála, komu se nelíbilo, nebo je průměrná kvalita představení tak nízká, že tento kus vyvolal nadšení. Možná diváci nechodí do divadla za kulturou, ale je to pro ně společenská událost, u které se předpokládá bouřlivý potlesk nakonec.  Rozhodně jsem se nepřídal ke skandovanému potlesku. Zatleskal jsem jednou jako poděkování hercům, že se snažili (za většinu nemohou oni), ale dál jsem již nepokračoval.

Marně doufám, že třeba příště se dočkám obratu k lepšímu... nebo holt využiji poprvé aukro ... třeba by nám někdo pár pětek za permice dal! :))


 Ze života  Kultura  0 Komentáře Buck the Bug, November 9th, 2008Aktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence